پایگاه اطلاع رسانی حاج اویس ابوطالبی
96/12/1 سه شنبه

به پایگاه اطلاع رسانی حاج اویس ابوطالبی خوش آمدید.اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَعَیْناً  حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوا و نما اخبار مقالات

هییت رزمندگان مکتب الحسین(ع) هییت رزمندگان مکتب الحسین(ع)
مصاحبه روزنامه جام جم با استاد حاج علی ابوطالبی مصاحبه روزنامه جام جم با استاد حاج علی ابوطالبی
اطلاع رسانی اطلاع رسانی
تصاویر شب قدر رمضان 1394-مسجد جامع تصاویر شب قدر رمضان 1394-مسجد جامع
مجموعه تصاویر شبهای رمضان 1394-مسجد جامع کرج مجموعه تصاویر شبهای رمضان 1394-مسجد جامع کرج
شب عید فطر-مسجد جامع شب عید فطر-مسجد جامع
شب سی اُم رمضان 1394-مسجد جامع شب سی اُم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و نهم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و نهم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و هشتم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و هشتم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و هفتم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و هفتم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و ششم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و ششم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و پنجم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و پنجم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و چهارم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و چهارم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و سوم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و سوم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و دوم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و دوم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیست و یکم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیست و یکم رمضان 1394-مسجد جامع
شب بیستم رمضان 1394-مسجد جامع شب بیستم رمضان 1394-مسجد جامع
شب نوزدهم رمضان 1394-مسجد جامع شب نوزدهم رمضان 1394-مسجد جامع
شب هجدهم رمضان 1394-مسجد جامع شب هجدهم رمضان 1394-مسجد جامع
شب هفدهم رمضان 1394-مسجد جامع شب هفدهم رمضان 1394-مسجد جامع
 
 
 
مصاحبه روزنامه جام جم با استاد حاج علی ابوطالبی
مصاحبه روزنامه جام جم با استاد حاج علی ابوطالبی

مصاحبه روزنامه جام جم با استاد حاج علی ابوطالبی در خصوص آداب عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع).

درادامه مطلب:

استاد حاج علی ابوطالبی پیرغلام اهل بیت(ع):

 

(مداحی هنر است نه شغل)


علی میرزا ابوطالبی پیرغلام اهل بیت(ع):
 

با اینکه شما از چهره های آشنا و شناخته شده عرصه مداحی هستید، لطفا خودتان را برای خوانندگان روزنامه بیشتر معرفی نمائید

علی میرزا ابوطالبی هستم، فرزند مرحوم حاج قاسم میرزا ابوطالبی از بنیانگذاران هیات متوسلین به حضرت علی اصغر(ع) که از حدود 52 سال قبل تاکنون در حال فعالیت می باشد. از زمان طفولیت که در کنار پدر در جلسات حضور پیدا می کردم، علاقه و عشق به این هنر در من بوجود آمد. بنده مداحی را شغل نمی بینم بلکه آن را هنر می دانم. به این دلیل که کار حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا هنر بود، به تصویر کشیدن آن وقایع برای مستمع نیز هنر است. در زمان طفولیت در جلسات اساتیدی مانند مرحومین حاج اکبر ناظم، حاج محمد علامه، حاج احمد شمشیری، حاج احمد سالک، حاج سید مصطفی هاشمی دانا  فیض می بردم و تجربه می اندوختم. به نظر من خود جلساتی که برگزار می شود بهترین کلاس است. مداحان تازه کار باید ببینند پیشکسوتان چه می کنند. هم نقاط قوت و هم ضعف را تجربه کنند. در حال حاضر هم خودم و هم پسرانم از محضر شاعر و مرثیه سرای معاصر حاج علی انسانی کاشانی بهره مند هستیم. از ایشان می خواهیم معایب ما را تذکر بدهند. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هم به عنوان نماینده مداحان کرج و استان البرز توسط مرحوم آیت ا... فلسفی خطیب شهیر به تهران معرفی شدم. همان حکم را هنوز هم دارم. به دلیل بالا رفتن سن اظهار ناتوانی کرده ام اما قبول نکردند.
دلایل ورود شما به این عرصه خطیر چه بود؟
علاقه شدید داشتم و با تمام وجودم وارد این عرصه شدم.

مداحان باید مقاتل را خودشان بخوانند نه از طرف کسی  نقل قول کنند. حتی در مقاتل هم باید تشخیص بدهیم که این مطلب موجب ذلت اهل بیت(ع) است یا عزت آنها. البته تمام وجود اهل بیت(ع) عزت است. 
 

به نظر شما آسیب های اساسی آئین مدح و مداحی در روزگار ما چیست؟
مدیریت کم شده است. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در این باره در ملاقات ها تاکید زیادی دارند. متاسفانه نسل جوان این توصیه ها را عملی نکردند. نقش مداح بسیار مهم است. دو بیت شعر مداح اگر پیامش قوی باشد، اثرگذاری زیادی دارد. مداحان جوان ما کم کار شده اند. خیلی کم مطالعه می کنند.  مداحان باید شعرها را حفظ باشند. باید مقاتل را خودشان بخوانند نه از طرف کسی  نقل قول کنند. حتی در مقاتل هم باید تشخیص بدهیم که این مطلب موجب ذلت اهل بیت(ع) است یا عزت آنها. البته تمام وجود اهل بیت(ع) عزت است.
به عنوان مثال روضه ی مشهوری در اربعین خوانده می شود با این مضمون که «حضرت زینب(س) در اربعین سر مزار سیدالشهدا(ع) گفت: برادر اگر نامحرم نبود، جای تازیانه ها را نشانت می دادم.» این غلط است حتی اگر در کتاب نوشته شده باشد باید آن را قلم زد. دست پرورده دامان حضرت زهرا(س) همچنین حرفی را نمی زند.

اصولا مداح مقبول چه ویژگی های بارزی را دارا است؟
کسی که وارد این وادی می شود، اولین ویژگی که باید دارا باشد، داشتن تقواست. همه چیز در تقوا موجود است. به مداح دیگر حسادت نورزند. مداح باید شعرها را از حفظ باشد. بحث مادیات را مطرح نکنند. اعضای هیئات می دانند چگونه با زحمات یک مداح برخورد کنند. هنر را نفروشند. حیف است هنرمان را با پول معاوضه کنیم. بنده همیشه عرض می کنم حق الزحمه ما را حضرت زهرا(س) پر قنداقمان قرار داده است. البته اگر صله دادند گرفتنش ایرادی ندارد اما خودشان نباید مطالبه کنند. یکی از افتخاراتم این است که در محضر مرحوم حضرت آیت ا... بهجت مداحی کردم و ایشان صله دادند، من هم گرفتم.
دیدگاه شما درباره تغییر سبک های مداحی در سال های اخیر چیست؟
تغییر سبک های مداحی اشکالی ندارد اما به بیراهه رفتن ایراد دارد. سبک برخی خواننده هایی که سوابق خوبی نداشتند را تقلید می کنند. بعضی ها عجله دارند که از دیگران سبقت بگیرند به همین خاطر این سبک ها را انتخاب می کنند. سوز و اصالتی که سبک های سنتی دارد، سبک های جدید ندارد. من 12 سال اجازه نمی دادم پسرانم مداحی کنند در صورتی که آماده خواندن بودند. می گفتم فقط باید شعر حفظ کنید. سینه هایتان را از اشعار پر کنید. حتی من دیدم روضه را هم از روی کاغذ می خوانند. هم اکنون نیز توصیه می کنم، دنبال شعرهای با مضامین بلند و پربار باشند. مستمع مجلس امام حسین(ع) عزیز و قابل احترام است در هیچ زمینه ای عباراتی مانند «این صدای این جمعیت نیست، چرا دستهایتان را بالا نمی آورید و...» نباید به او بگوئیم چرا؟
چه توصیه ای به مداحانی که در حال ورود به این عرصه هستند، دارید؟
همانطور که گفتم تقوا پیشه کنند. حسادت در آنها نباشد. با ذوق در این عرصه وارد شوند، دراز مدت را در نظر بگیرند. بنده هنوز هم شعر حفظ می کنم. اگر هم شعر انتخاب می کنیم، شعر قوی انتخاب شود. شعر و شعور باید با هم باشد. مداحی خیلی کار دارد، فکر نکنند کار راحتی است. دنبال مقاتل قوی باشند. مداحان در پوشش باید دقت زیادی داشته باشند.

بنده مداحی را شغل نمی بینم بلکه آن را هنر می دانم. به این دلیل که کار حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا هنر بود، به تصویر کشیدن آن وقایع برای مستمع نیز هنر است.
بازتاب مدح و مداحی در آئینه روح شما چگونه بوده است؟
من موقع انتخاب اولیه اشعار و مطالب به دلم می نشیند. البته گاهی پیش آمده که در خود مجلس هم حالم منقلب شده و مجلس را رها کردم و نشستم و در حال خودم فرو رفتم.
روند تغییر و تحول مضمون اشعار مداحی را چگونه ارزیابی می کنید؟
مضامین بلند و قوی انتخاب کنند. در یک کلمه عزت و سربلندی اهل بیت(ع) را برسانند.
راه کار شما برای توسعه و ساماندهی مناسب این هنر و آئین چیست؟
متصدیان امور و پیشکسوتان حضورشان را بیشتر کنند و وقت بیشتری بگذارند. البته نظراتشان را اعلام کرده اند، اما بی توجهی شده است. مادحین جوان سعی کنند الگوهای پیشکسوتان را استفاده کنند. البته نه به این معنا که کاملا سنتی خوانده شود، اما بخشی از میراث گذشتگان را انتقال بدهند و خمیرمایه ای از قبل در مداحی جدید باشد. از موارد قابل تحسین که قابل ذکر است اینکه گاهی مراسم مداحان پیشکسوت و زندگینامه آنها را پخش می کنند اما بسیار کم است. اینها را بیشتر پخش کنند که الگو شوند.
 
 به نظر من خود جلساتی که برگزار می شود بهترین کلاس است. مداحان تازه کار ببینند پیشکسوتان چه می کنند. هم نقاط قوت و هم ضعف را تجربه کنند.
 
دل نوشته ای ازاستاد حاج علی میرزا ابوطالبی در باب اربعین حسینی:
کاروانی که در التهاب رسیدن به اربعین اشک و تماشا و کربلایی منتظر برگشت پرستوهای مجروح و پیام آوران فتح و پیروزی و ولایتمدارانی همچون زینب(سلام ا... علیها) و همراهانش در رکاب امامشان حضرت امام زین العابدین(علیه السلام) می آیند تا در کربلا بیعت شان را با حسین بن علی(علیه السلام) و یاران خونین کفنشان تجدید کنند و شکوه پابرجا و قیام همیشگی شان را دوباره به تصویر گشند و پیروزی شان را به جهانیان اعلام کنند.
 
قطعه شعری  از استاد حاج علی میرزا ابوطالبی در باب اربعین حسینی:
رفتم از کویت با بازوی خسته
از کوفه رفتم با قلب شکسته
آمدم گویم نهضت جهانی شد
گر قامتم همچون زهرا کمانی شد
 

 

نـــویسـنــده : حـــقي - گروه عمومی
تعداد بازدید این مطلب : نوع مطلب : اخبار
لطفاً نظرات خود را از طریق فرم زیر ثبت نمایید
نام ونام خانوادگی : پست الکترونیک :
موضوع نظر : وب سایت :
 
   
امام خمینی مقام معظم رهبری با مخاطبان(نظرات)
 
رمضان 94
رمضان 94
 
  • بازدید امروز : 21
  • بازدید دیروز : 131
  • بازدید کل : 148632